Italija

Italijos vėliava.png

Italijos Respublika yra valstybė pietų Europoje. Italija apima bato (aulinuko) formos pusiasalį ir dvi dideles salas Viduržemio jūroje: Sardiniją ir Siciliją, bei daug mažesnių (tarp jų žymesnės - Elbos, Kaprio salos). Šiaurėje šalis remiasi į Alpes, kur ribojasi su Prancūzija, Šveicarija, Austrija ir Slovėnija. Nepriklausomos San Marino ir Vatikano valstybės yra anklavai Italijos teritorijoje. Italija yra daugiausia kalnų turinti šalis. Joje taip pat gausu ugnikalnių: Vezuvijaus, Etna, Strombolio. Apie 80% sienos ilgio ribojasi su jūra. Ilgiausia Italijos upė - Po, kurios ilgis 652 km, o didžiausias ežeras yra Garda - 370 km².
Italija – pasaulio kultūros lobynas su begale vertingų įvairių epochų architektūros statinių, nuostabiais meno kūriniais, pasakiško grožio kraštovaizdžiu, stebinančiu snieguotomis Alpių viršukalnėmis ir saulėta Adrijos jūra, veikiančiais ugnikalniais, nuostabiais paplūdimiais, prestižiniais kurortais, kurie pavertė šią šalį tikru turistų rojumi. Ši šalis turi ir daugiausia pasaulyje UNESCO saugomų paveldo objektų. Italija didžiuojasi savo įvairia virtuve, vynais, kava, madomis ir dizainu, futbolu ir šiltais gyvenimu besidžiaugiančiais svetingais italais, mėgstančiais vakare išeiti į miestą ir emocingai bendrauti jaukiose kavinukėse. Italija – šalis, kuri pakeri ne vieną. Net ir niekada nebuvę Italijoje yra girdėję apie karštą italų būdą ir chaotišką gyvenimo stilių.
Iki 1860 m. Italija kaip valstybė neegzistavo ir jos kultūrinis palikimas kildinamas tik pagal regioną. Italija suskirstyta į 20 regionų. Populiariausi yra Lacijus (Lazio; sostinė Roma), Lombardija (Lombardia; Milanas), Toskana (Toscana; Florencija), Kampanija (Campania; Neapolis),  Kalabrija (Calabria; Katanzaras), Sardinija (Sardegna; Kaljaris), Sicilija (Sicilia; Palermas),  Venetas (Veneto; Venecija), Apulija (Puglia; Baris), Aostos slėnis (Valle d’Aosta),  Emilija-Romanija (Emilia-Romagna; Bolonija), Pjemontas (Piemonte; Turinas)

Klimatas Italijoje
Renkantis kelionės kryptį labai svarbu atsižvelgti į šalyje vyraujantį klimatą. Italija ypatinga tuo, kad turi ką pasiūlyti tropinio karščio mėgėjams bei keliautojams, kuriems mieliau vėsesnis oras. Italijos klimatas – Viduržemio jūros, o Sicilijos regione – subtropinis. Kai kuriuose Italijos regionuose vyrauja drėgnas subtropinis klimatas, kituose daugiau vėjuotų ir sausesnių orų. Klimatas šioje šalyje labai įvairus, žiemos metu oras Milane - Šiaurės Italijoje gali būti 2 laipsniai šalčio ir snigti, kai tuo metu Pietų Italijoje Palermo mieste 20 laipsnių šilumos. Vasaros metu beveik visuose Italijos regionuose laikosi šilti orai, pavyzdžiui, vidutinė birželio oro temperatūra Romoje yra 23 laipsniai šilumos. Su tokia orų įvairove kiekvienas sau ras aukso viduriuką.

Ką paragauti Italijoje?
Italijos virtuvė yra viena turtingiausių. Patiekalai gaminami iš mėsos, jūros gėrybių, žuvų, daržovių, ir t.t. Visoje Italijoje rytais įprasta gerti kapučino kavą, o dienos metu mėgaujamasi espreso kava (ją italai geria tarsi vandenį). Maistas ir vynas Italijoje laikomi geriausiais „sąjungininkais“ – italai vyną geria tik valgydami. Tradiciniai patiekalai, kurių verta paragauti nuvykus:
Risotto al negro di sepia – egzotiškieji ryžiai su sepijų rašalu
Zuppa di ceci – pupelių sriuba su vištiena
Alichi – keptos sardinės
Radicchio alla Griglia – skrudinti cikorijų lapai
Pizza – pica, kuri įprastai yra kepama specialioje krosnyje
Bruschetta – šviežios duonos skrebutis su alyvuogių aliejumi ir česnaku
Pasta – makaronai, kurie gali būti labai skirtingų rūšių
Cantuccini – migdoliniai pyragaičiai
Mostarda – sirupe marinuoti vaisiai

Transportas
Pati populiariausia susisiekimo priemonė Italijoje Iš vieno miesto į kitą ir pačiuose miestuose – autobusai. Didžiuosiuose šalies miestuose autobusai važinėja nuo 5 iki 22 val. Labai svarbu pasižymėti autobuso, metro ar traukinio bilietą, kadangi už šio reikalavimo pažeidimą skiriamos didelės baudos. Daugelis miestų siūlo geros vertės 24 valandų arba kasdienių turistinių bilietų. Romoje patogiausia važinėti autobusais, tramvajais. Venecijoje teks vaikščioti pėsčiomis, nes kitokios transporto priemonės, išskyrus laivelius, nevažiuoja. Palerme dėl transporto priemonių gausos ir sudėtingų eismo sąlygų geriausia vaikščioti pėstute. Su savo automobiliu beveik visuose Italijos miestuose gali kilti problemų. Florencijoje yra riboto transporto eismo zona, daugelio mažesnių miestų senamiesčiuose yra paskelbtos pėsčiųjų zonos. Jei prireiktų važiuoti taksi, važiuokite tik su oficialiais, kurie turi „Taxi“ ženklą ant stogo ir taksometrą salone. Prieš lipdami į taksi, išsiaiškinkite kainą. Naktiniai tarifai didesni už dieninius. Keliauti po šalį taip pat galima traukiniais, kurių sistema čia puikiai išvystyta. Kita vertus, Italija didelė šalis, todėl kelionė traukiniu ar tarpmiestiniu autobusu gali prailgti. Greičiausias būdas nukeliauti didelį atstumą – lėktuvai, kurie reguliariai skraido tarp didžiausių Italijos miestų.
Keliautojai, kurie nenori derintis prie viešojo transporto grafiko, dažnai renkasi automobilių nuomą, tačiau šalyje yra nustatytas mokestis už važiavimą autostradomis ir Mont Blanc, Great St. Bernard, Frejus bei Munt la Schera tuneliais.

Lauktuvės iš Italijos
Kadangi Italija garsi savo virtuve, tai ir lauktuvės daugiausia susijusios su ja.
Sūriai – kadangi italai žinomi kaip tobulai gaminantys sūrį, tad parmezanas, maskarponė, mocarela, ricotta ir kiti sūriai  būtų puikios lauktuvės iš Italijos.
Alyvuogių aliejus - lauktuvių rinkitės pirmojo spaudimo, ypač tyrą, nerafinuotą alyvuogių aliejų.
Saulėje džiovinti pomidorai, įvairūs prieskoniai. Dar verta nusipirkti tikro itališko pesto padažo. Jeigu viešnagės Italijoje metu ragavote puikiųjų itališkai paruoštų makaronų, nusivežę namo pesto padažo ar saulėje džiovintų pomidorų, galėsite atkurti tą unikalų patiekalo skonį. 
Balzamiko actas - Italija garsėja aukštos kokybės balzamiko actu.
Vynas – Italija garsėja kaip puikaus ir kokybiško vyno šalis.

Visai nesvarbu, kokioms atostogoms teikiate pirmenybę – pažintinėms ar poilsinėms, Italija neabejotinai bus vienas geriausių pasirinkimų!

Nepraleisk geriausių pasiūlymų, naujienų ir patarimų! PRENUMERUOK NAUJIENLAIŠKĮ