Izraelis

Izraelio veliava.png

Izraelis – valstybė Artimuosiuose Rytuose, Viduržemio jūros rytuose. Izraelis ribojasi su Libanu, Sirija, Jordanija, Egiptu. Vakaruose valstybės krantus skalauja Viduržemio jūra, pietuose nedidelis Raudonosios jūros ruožas (Akabo įlanka), rytuose - Negyvoji jūra, druskingiausias pasaulio ežeras ir žemiausia pasaulio vieta. Pagal pagrindinius įstatymus Izraelis save skelbia žydų demokratine respublika. Izraelis turi aukščiausią pragyvenimo lygį Artimuosiuose Rytuose ir patenka į dešimtuką šalių su ilgiausia vidutine gyvenimo trukme. Izraelis – viena mažiausių valstybių Artimuosiuose Rytuose, tačiau tuo pačiu viena reikšmingiausių. Nors šalies pradžia siejama su bibliniais laikais, tačiau tik 1948 metais įkurta dabartinė Izraelio valstybė.

Klimatas
Izraelis patenka į subtropinio, Viduržemio jūros tipo klimato juostą. Vasaros ilgos, karštos ir sausos, žiemos trumpos, vėsios ir drėgnos. Vasaros labai drėgnos jūros pakrantėje, tačiau Negevo dykumoje – labai sausos. Šalčiausias mėnuo – sausis (5–12 °C), karščiausias – rugpjūtis (18–38 °C). Karščiausiu Izraelio miestu laikomas Elatas. Daugiau nei 70 % kritulių iškrenta lapkričio – kovo mėnesiais. Negevo dykumoje per metus iškrenta apie 50 mm kritulių, o šiaurėje – apie 900 mm. Sausio – vasario mėnesiais kalnuose ir centrinėse aukštumose (taip pat ir Jeruzalėje) galimas sniegas. Vasarą dažni škvalai, audros.
Dėl geografinės padėties Izraeliui yra būdingi klimato skirtumai, apima net 4 klimato juostas: įvairiose vietovėse tuo pat metu temperatūra gali labai skirtis. Nuo gegužės iki rugsėjo kritulių tikimybė yra labai nedidelė, šiuo laikotarpiu pučia karštas pietų vėjas. Keliauti į Izraelį galima visais metų laikais, tačiau tinkamiausią datą galėsite pasirinkti įvertinę savo kelionės planus. Jei norėsite pasilepinti saulės spinduliais ir šilta jūra, patinka kai karšta, tam palankiausias sausasis laikotarpis, o pažintinei kelionei labiau tiks vėsesnis periodas.

Ką paragauti Izraelyje?
Falafel – vegetariški kukuliai, kurie gaminami iš avinžirnių;
Meorav ierušalmi – jeruzalietiškas kepsnys;
Humusas – gavinžirnių, česnakų ir tahina tyrė (tahina yra sezamo sėklų tyrė, daugelio rytietiškų patiekalų sudedamoji dalis). Humusas dažniausiai yra patiekiamas su papločiu;
Burekas – pyragėlis su sūrio, špinatų ar bulvių įdaru;
Lekach – meduoliai su migdolais;
Malabi – karamelinis pudingas
Tradicinės šv. Petro žuvies

Transportas
Izraelis nėra didelė šalis, tad pasiekti norimas vietoves nėra sudėtinga. Gerai išvystyta visuomeninio transporto sistema, tad keliauti galima autobusais. Autobusai išvyksta iš stočių griežtai pagal grafiką. Bilietus autobusu galima įsigyti autobusų stotyje arba pas vairuotojus. Perkant bilietą pirmyn ir atgal iš karto mokama 20% mažiau. Populiarūs ir traukiniai (geležinkelių ilgis yra apie 600 km). Pagrindinė transporto rūšis yra automobiliai; kelių tinklas gerai išplėtotas po visą šalį, jų ilgis siekia 4800 km. Kelio ženklų nuorodos ir gatvių pavadinimai nurodomi hebrajų ir anglų kalbomis. Nuomotis automobilį gali asmuo sulaukęs 21 m. amžiaus ir turintis tarptautinį vairuotojo pažymėjimą. Lipdami į taksi iš karto tarkitės dėl kainos.
Šabo ir kitų žydų religinių švenčių metu šalyje neveikia visuomeninis transportas!

Šabas! Savaitė Izraelyje prasideda ne pirmadienį, kaip kad mūsų šalyje, o sekmadienį, kuris šioje šalyje įprasta darbo diena. Tačiau prieš tai yra ypatingos dienos: nuo saulėlydžio penktadienį iki saulėlydžio šeštadienį tęsiasi įprasta žydų šventė - šabas. Bent kartą gyvenime Jūs būtinai tapkite šio istorinio įvykio liudininkais. „Šalom šabas!“- šventės išvakarėse vienas kitam sako žydai, - „Ramaus Šeštadienio!“. Penktadienį po pietų uždaromos visos įstaigos, parduotuvės, turgūs, restoranai... Nustoja važinėti viešasis transportas. Vienu žodžiu, šalyje karaliauja ramybė, susitaikymas ir tyla. Žinoma, turistai visiškai neprivalo griežtai laikytis šalies tautinių tradicijų buvimo šalyje metu. Tačiau pabrėžtinai jas ignoruoti būtų mažų mažiausiai nemandagu. O ir praktiškai tai nelabai įmanoma. Todėl į įprastą dienotvarkę teks įtraukti kai kokius pataisymus. Šabo metu turistai dažniausiai nejaučia jokių nepatogumų: ekskursijos vyksta pagal planą, dirba dauguma muziejų, viešbučio restoranuose pateikiamas ne ką mažesnis meniu. Vienintelis draudimas - rūkymas salėje. Kai kurie apribojimai susiję ir su religinių kvartalų lankymu, kuriuos keliaujant automobiliu, geriausia tiesiog apvažiuot.

Lauktuvės iš Izraelio
Iš Izraelio įprasta parvežti produktų, pagamintų iš Negyvosios jūros mineralų, suvenyrų religijos tematika, alyvuogių aliejaus, datulės, košerinis vynas, saldumynai. Beje, Izraelyje nepriimtina derėtis – tai priimtina tik keliuose arabų turguose. Daugelį prekių turistai gali įsigyti be PVM mokesčio. Be to, perkant Turizmo ministerijos ženklu pažymėtose parduotuvėse (ypač juvelyrinių dirbinių ir prabangos prekių), PVM mokestį galima susigrąžinti.

Nepraleisk geriausių pasiūlymų, naujienų ir patarimų! PRENUMERUOK NAUJIENLAIŠKĮ