Jungtiniai Arabų Emiratai

JAE veliava.png

Jungtiniai Arabų Emyratai (JAE) – valstybė Artimuosiuose Rytuose, įsikūrę Arabijos dykumoje, prie Persijos įlankos.  Ribojasi su Omanu, Saudo Arabija ir Kataru. Emyratų krantus skalauja Persijos ir Omano įlankos vandenys. Tris ketvirtadalius šalies teritorijos užima smėlio dykumos. Rytuose iškilę Hadžaro kalnai, kuriuose yra aukščiausias šalies taškas 1910 m, Džabal Bil Aisas.
JAE sudaro septynios valstijos, vadinamos Emyratais: Abu Dabio, Dubajaus, Šardžos, Adžmano, Um el Kaivaino, Ras al Kaimo, Fudžeiros. Sostinių pavadinimai tokie patys, kaip ir kiekvieno Emyrato.
Jungtiniai Arabų Emyratai (JAE), tai kontrastų šalis, kurioje puikiai dera praeitis ir dabartis, susilieja modernus pasaulis ir dykumų amžinybė. Šios egzotiškos ir modernios valstybės miestai yra apgaubti tviskančia rytietiška prabanga ir šiuolaikišku modernumu, kuris puikiai dera su puoselėjama arabų kultūra ir papročiais. Smėlynuose iškilę neįtikėtinos architektūros miestai yra lyg stebuklas, viso pasaulio turistus traukiantis ne mažiau nei didingosios Gizos piramidės, Antikos rūmų grožis ar pusiaujo džiunglių egzotika. Turbūt nėra pasaulyje kitos taip greitai atsinaujinančios ir besikeičiančios šalies.

Klimatas
Jungtiniuose Arabų Emyratuose vyrauja karštas ir sausas tropinis klimatas. Hadžaro kalnuose kiek vėsiau. Šiame pietiniame Persijos įlankos krante žiemą vidutinė oro temperatūra yra 26 laipsniai šilumos, o vasarą oro temperatūra siekia iki 40 laipsnių karščio ir daugiau. Sausringas kraštas, kur lietūs labai reti. Vidutiniškai per metus iškrinta 13 mm kritulių, kas prilygsta 3–4 lietingoms Europos dienoms. Liūtys būna maždaug kartą per 15 metų. Europiečių poilsiui tinkamiausias sezonas spalio–gegužės mėnesiai, kuomet kaitrią saulėtą dieną ima keisti vėsus vakaras.

Ką paragauti Jungtiniuose Arabų Emiratuose?
JAE mėgausitės ne tik prabangiu poilsiu, bet ir nepaprastai skaniu maistu. Nacionalinė virtuvė yra perėmusi geriausias arabų šalių virtuvės tradicijas. Jungtinių Arabų Emyratų virtuvėje populiarūs paukštienos, jautienos, veršienos bei ožkienos patiekalai, taip pat noriai ruošiama žuvis bei jūros gėrybės. Kiaulienos, nenuostabu, vartojama mažai – juk tai islamiškas kraštas. Avienai tenka išskirtinis dėmesys.
Biriyani - tai vienas populiariausių patiekalų, kurio tikrai gausite paragauti svečiuodamiesi JAE. Biriyani yra vištiena, aviena arba žuvis, kepta ant grotelių.
Machbūs – ryžiai su mėsa ir daržovėmis, paskaninti įvairiausiais prieskoniais, patiekiami su džiovintais vaisiais ir riešutais.
Harees – kviečių ir mėsos troškinys, dažniausiai patiekiamas košės pavidalu.
Shawarma – kepsnys (ėriuko ar vištienos), suvyniotas į graikišką duoną ir patiekiamas su salotomis.
Madrooba – sūdyta žuvis tirštame aštriame padaže.
Kofta - patiekalui dažniausiai naudojama malta aviena arba jautiena, iš kurios daromi kepsniai. Šis patiekalas minimas dar seniausiuose arabų šaltiniuose, kaip iš avienos faršo formuojami rutuliukai, aptepami kiaušinio baltymu. Svečiuodamiesi JAE galite ragauti kelių patiekalo variacijų: dažnai mėsos faršas maišomas su ryžiais, kiaušiniais arba daržovėmis, gardinama prieskoniais. Kartais patiekalas gaminamas tik naudojant žuvį ir daržoves. Paprastai mėsa kepama ant žarijų ar aliejuje, gali būti troškinama arba verdama.
Arayess – į picą panašus tešlos paplotėlis, įdarytas aviena ir prieskoniais.
Lukaimat – saldūs, aliejuje kepti virtiniai, patiekiami su saldžiu sirupu. Tai vienas mėgstamiausių JAE gyventojų patiekalų ramadano laikotarpiu.
Batheeth – tradicinis arabų desertas iš figų ir riešutų.
Falafel – aliejuje kepti sezamo ir avinžirnių kukuliai.

Tradicijos ir papročiai
JAE - musulmoniški kraštai, tad čia griežtai laikomasi islamo tradicijų bei reikalavimų. Šalies svečiai turėtų gerbti islamo papročius, ypač per vieną iš didžiausių musulmonų religinių švenčių – Ramadaną. Ramadanas yra devintasis mėnuo pagal islamo mėnulio kalendorių. Jo metu musulmonai apie 30 dienų nuo saulės patekėjimo iki nusileidimo privalo susilaikyti nuo valgymo, gėrimo, rūkymo bei lytinių santykių. Ramadano metu besilankantiems šalyje turistams taip pat draudžiama dienos metu valgyti, gerti ar rūkyti viešose vietose. Visuose JAE ir Omane uždrausti muzikiniai renginiai (pilvo šokių pasirodymai, gyva muzika, diskotekos, naktiniai klubai ir kt.). Beveik visi restoranai, barai ir prekybos centrai dienos metu yra uždaryti ir atsidaro apie 18 val. Alkoholiniai gėrimai Ramadano metu neparduodami (kai kuriuose viešbučiuose jų galima užsisakyti pasinaudojus kambarių aptarnavimo paslauga, išskyrus Šardžos emyratui priklausančius viešbučius, nes čia galioja alkoholio draudimo įstatymas).

Transportas
Viešojo transporto sistema šioje šalyje nėra tobula, tačiau labai greitai vystoma, suvokiant jos reikalingumą didėjantiems keliautojų srautams. Didžiuosiuose šalies miestuose yra įrengtos pilnai veikiančios metro infrastruktūros. Dubajuje yra net dvi metro linijos - raudonoji ir žalioji - užtikrinančios absoliutų susisiekimą su bet kuria miesto vieta ir Dubajaus priemiesčiais. Dar vienas iš būdų keliauti mieste - autobusai. Kelionės autobusu yra nebrangios, tačiau ne tokios greitos ir komfortabilios kaip metro. Nepamirškite, kad JAE yra islamiška valstybė, todėl autobuso priekyje visuomet keliauja moterys ir vaikai. Vyrų vieta - autobuso gale.
Vienas populiariausių būdų keliauti didmiesčiuose yra taksi. Jų kainos ganėtinai žemos. Jungtiniuose Arabų Emyratuose keliai labai kokybiški, todėl tarpmiestinis susisiekimas yra greitas, patogus ir patikimas. Pastoviai kursuoja tarpmiestiniai autobusai. Trokštantys didesnio savarankiškumo gali išsinuomoti automobilį. Nuo 2017 m. įsigaliojo Lietuvos Respublikos su Jungtiniais Arabų Emyratais pasirašytas susitarimas dėl vairuotojo pažymėjimų abipusio pripažinimo ir keitimo. Pagal susitarimą, Lietuvoje išduoti vairuotojo pažymėjimai yra pripažįstami JAE.

Lauktuvės
JAE dažnai vadinami pirkėjų rojumi. JAE – prabangos šalis. Lauktuvėms rekomenduojame žvalgytis į visas prabangos prekes, nes joms netaikomi pridėtinės vertės mokesčiai. Kvepalus, auksą, kailius, persiškus kilimus, kašmyrą ir elektronikos prekes čia įsigysite daug pigiau nei kitose Europos šalyse.

Nepraleisk geriausių pasiūlymų, naujienų ir patarimų! PRENUMERUOK NAUJIENLAIŠKĮ