Bulgarija

Bulgarijos veliava.jpg

Bulgarija – valstybė pietryčių Europoje. Bulgarija – Balkanų pusiasalio šalis. Ribojasi su Graikija ir Turkija pietuose, Serbija bei Makedonija vakaruose ir Rumunija šiaurėje. Su Rumunija ribojasi Dunojaus upe, o  o Juodoji jūra skiria nuo Ukrainos ir Rusijos. Bulgarija yra viena seniausių Europos valstybių su įspūdinga istorija, o šalies sostinė Sofija yra antras seniausias miestas žemyne. Bulgarija garsėja puikiais auksinio smėlio paplūdimiais, nuostabia gamta ir žaliais parkais (beveik trečdalį šalies teritorijos sudaro miškai), nepakartojama senovine miestų architektūra, naktiniu gyvenimu, menu bei gausybe mineralinių vandenų gydymo centrų ir sanatorijų. Kartą čia apsilankius, kartoti bulgariškas atostogas norėsis dar ir dar – ir ne vien dėl stebėtinai mažų kainų. Visų pirma dėmesį pagaus ir nepaleis Bulgarijos kraštovaizdis – Rilos kalnai, civilizacijos nepaliestos Belogradčiko uolos, rožėmis kvepiantys slėniai, auksu tviskantys paplūdimiai ir sūrių bangų skalaujami iškyšuliai. Ne mažiau intriguojantys ir kultūros stebuklai: archeologinės radimvietės, romėnų palikimą saugantys griuvėsiai, stačiatikių cerkvės ir senoviniai miesteliai. Bulgarija turi didelį turtą – 380 km smėlio paplūdimių, 9 kurortai, turintys „mėlynąsias vėliavas“ už paplūdimių kokybę, ir penkis mėnesius trunkantis šiltasis sezonas. Lyriškais, poetiškais vardais stebins ir Bulgarijos kurortai: Saulėta diena, Saulėtas krantas, Auksinės kopos, Šv. Konstantinas ir Elena… Ir tai nėra vien gražūs pavadinimai – jie kuo puikiausiai atspindi bulgariškųjų atostogų esmę: plačius paplūdimius, purų auksinį smėlį, šiltą jūrą ir dosnią saulės šilumą. Nors tai daugelio pamėgta atostogų vieta, šalis gali pasiūlyti daug daugiau nei vartymąsi paplūdimyje.

Klimatas
Daugiausiai vidutinių platumų žemyninis, pietuose bei pajūryje subtropinis, Viduržemio tipo. Vidutinė sausio mėnesio temperatūra lygumose tarp -2 °C ir 2 °C, kalnuose – iki -10 °C. Liepą lygumose įšyla iki 19–25 °C, o kalnuose vietomis neviršija 10 °C. Per metus lygumose iškrenta 450–600 mm kritulių, o kalnuose – iki 1300 mm. Žiemą šiauriniuose kalnų šlaituose susidaro nuolatinė sniego danga. Bulgarija tinkamiausia atostogoms gegužės –  rugsėjo mėnesiais. Juodosios jūros poilsio kurortuose vasaros karštos ir sausos, dienomis oro temperatūra siekia 25-31 laipsnius šilumos, vandens – 25 laipsniai šilumos.

Ką paragauti Bulgarijoje?
Bulgarų virtuvė yra paprasta, bet labai įvairi. Nors jų virtuvė yra laikoma slaviška, joje juntama ir stipri turkų bei graikų įtaka. Bulgarai valgo ne itin riebiai, vyrauja mėsos patiekalai kartu su įvairiomis daržovėmis (šviežios ar keptos, virtos, marinuotos). Labai mėgsta žalumynus. Taip pat mėgsta įvairius pyragėlius, įdarytus vaisiais, šokoladu ar ledais. Bulgarai mėgsta gerti stiprią kavą, žolelių arbatas.
Šopskos salotos - pačios populiariausios Bulgarijoje. Jų sudėtis yra labai paprasta – agurkai, pomidorai, paprikos, svogūnai, brinzos sūris ir alyvuogių aliejus.
Kebapche – maltos kiaulienos arba veršienos lazdelės, keptos griliuje. patiekalas iš maltos mėsos su prieskoniais.
Tarator – šalta sriuba jogurtinė sriuba, pagardinta agurkais, česnakais, krapais ir graikiniais riešutais.
Musaka – bulvių ir mėsos patiekalas. Nuo graikiškos musakos skiriasi tuo, kad graikai vietoj bulvių deda baklažanus.
Kavarma – marinuotos mėsos ir daržovių troškinys.
Sarmi – bulgariški balandėliai, ryžiais ir  mėsa įdaryti vynuogių ar kopūsto lapai.
Imambajaldy - baklažanai, įdaryti įvairiomis daržovėmis ar mėsa
Banitsa – sluoksniuotos tešlos pyragas su įvairiais įdarais (sūrio, špinatų, mėsos), valgomas ir šiltas, ir šaltas.

Transportas
Pigūs ir komfortiški Bulgarijos autobusai kursuoja tarp visų didesnių miestų. Tiesa, vairuotojai dažnai moka tik bulgarų kalbą, tad išmokti kelias frazes būtų visai į naudą. Nedideli mikro autobusai jungia Juodosios jūros pakrantės miestus. Bulgarija turi plačiai išvystytą geležinkelių tinklą, tad čia galima keliauti ir traukiniais. Keliavimas traukiniais užims šiek tiek daugiau laiko nei autobusais, tačiau jie siūlo ganėtinai vaizdingas keliones. Traukiniai ypač pasitarnauja keliaujant iš sostinės Sofijos į Varną ar Burgasą. Yra ir naktiniai maršrutai, mėgstami tų, kurie taupo laiką. Traukiniai paprasti, lėtesni. Kelionė iš Sofijos į Varną trunka maždaug 7-8 val., iš Sofijos į Burgasą – 6-7 val.
Miestuose ir kurortuose lengvai galite judėti taksi automobiliais. Prieš įsėdant į taksi, derėtų susitarti dėl kainos, nes galite būti smarkiai apgauti. Vietinius tarifus galite sužinoti savo viešbutyje. Automobilio nuoma išlaisvins nuo autobusų tvarkaraščių ir leis geriau patyrinėti unikalią Bulgarijos gamtą. Nuomos kainos prasideda nuo 30 eurų dienai.

Lauktuvės iš Bulgarijos
Rožių aliejus ir kiti jo gaminiai:muilas, kremai, aliejai, įvairios kosmetinės priemonės, kvepalai su rožių aliejumi. Levandų muilas, tradiciniai drabužiai, keramikiniai indai, rakija, rakijos taurės, vynas, martenitsa apyrankės.

Nepraleisk geriausių pasiūlymų, naujienų ir patarimų! PRENUMERUOK NAUJIENLAIŠKĮ