Jungtinė Karalystė

Anglijos veliava.png

Jungtinė Karalystė yra sutrumpintas pavadinimas valstybės, kurios pilnas pavadinimas yra Jungtinė Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystė. Tai valstybė, kurią sudaro keturios dalys – Anglija, Škotija, Velsas ir Šiaurės Airija bei kai kurios smulkesnės teritorijos, išsimėčiusios po visą pasaulį. Ankščiau Anglija, Škotija ir Velsas buvo nepriklausomos valstybės, o Šiaurės Airija buvo Airijos dalis, tačiau dabar jos visos yra Jungtinės Karalystės narės.
Didžioji Britanija tai ne valstybė, o yra sala. Didžiojoje Britanijoje yra trys iš keturių Jungtinės Karalystės dalių – Anglija, Škotija ir Velsas. Šiaurės Airija yra Airijos saloje.
Didžiosios Britanijos sala yra į šiaurės vakarus nuo Prancūzijos ir į rytus nuo Airijos. Šiaurės vakaruose ir šiaurėje Didžiosios Britanijos krantus skalauja Atlanto vandenynas, rytuose – Šiaurės jūra.  Pietryčiuose Didžiąją Britaniją nuo žemyno skiria Pa de Kalė sąsiauris, pietuose – Lamanšo sąsiauris, vakaruose nuo Airijos – Šv. Jurgio sąsiauris ir Airijos jūra. Škotiją nuo Šiaurės Airijos skiria Šiaurės sąsiauris. Airijos saloje Šiaurės Airija ribojasi su Airijos valstybe  ir tai vienintelė valstybinė sausumos siena.
Kai kurios smulkesnės teritorijos, išsimėčiusios po visą pasaulį dar vadinamos  Jungtinės Karalystės užjūrio valdos  (angl. British overseas territories) – tai 14 teritorijų, kurios suverenios Jungtinei Karalystei, tačiau neįeina į jos sudėtį. Iš labiausiai mums žinomų teritorijų ir lankytinų krypčių yra Gibraltaras, Kaimanų salos, Folklando (Malvinų) salos.

Klimatas
Klimatas vidutinių platumų jūrinis, kurį veikia vyraujanti vakarų pernaša iš Atlanto vandenyno ir Britų salas juosianti šiltoji Šiaurės Atlanto srovė. Vidutinė metinė temperatūra 8–11 °C. Žiemos šiltos, drėgnos, pučia gūsingi vėjai, Škotijos salose būna uraganų. Sausio vidutinė temperatūra: šiaurės vakaruose –3 °C (Škotijoje atšąla iki –18 °C), šiaurės rytuose 3 °C, pietvakariuose 7 °C. Vasaros vėsios; liepos vidutinė temperatūra šiaurėje 12–13 °C, pietuose 17 °C. Kritulių iškrinta ištisus metus (daugiausia lyja), ypač nuo spalio iki sausio. Sninga visur, sniego danga išsilaiko šiaurėje 1–1,5 mėnesio, pietuose – savaitę.

Šalis pasižymi didele gamtos įvairove. Pietuose – daug kurortų ir vasarą sušylančių paplūdimių, šiaurėje – snieguoti kalnai ir laukinė gamta. Keliautojai Jungtinėje Karalystėje džiaugiasi muziejų, lankytinų objektų ir nacionalinių parkų gausa. Kiekvienas šalies miestas turi savo išskirtinę istoriją, kultūrinius renginius ir festivalius. O puikiai sutvarkyti nacionaliniai parkai žavi žaliomis kalvomis ir idiliškais peizažais. Pasiekti ją gana paprasta ir nebrangu, nes iš Lietuvos yra skrydžių į beveik visus pagrindinius šalies oro uostus.

Nepraleisk geriausių pasiūlymų, naujienų ir patarimų! PRENUMERUOK NAUJIENLAIŠKĮ