Albanija

Albanijos veliava.jpg

Albanija – valstybė Pietryčių Europoje. Ribojasi su Juodkalnija šiaurėje, Kosovo valstybe šiaurės rytuose, Šiaurės Makedonija rytuose ir Graikija pietuose. Vakarinius šalies krantus skalauja Adrijos jūra, o pietvakariuose – Jonijos jūra. Tai unikalus Europos kampelis, atvykėliams galintis pasiūlyti viską, kas Viduržemio jūros regione geriausia: malonų klimatą, puikų maistą, gražius paplūdimius ir turtingą istoriją. Be to, šalyje vis dar nedaug lankytojų, taigi čia patiks nemėgstantiems masinio turizmo ir vertinantiems ramybę. Ilgą laiką šalis buvo uždara turistams, dėl to visuomenė dar nėra išpaikinta, žmonės nuoširdesni, nei aplinkinių valstybių gyventojai.
Albanija yra viena sparčiausiai besikeičiančių valstybių. Dar visai neseniai keliautojai baiminosi, kad vykti į Albaniją nėra saugu, tačiau šiandien tikrai nėra ko nerimauti. Dažnai turistai Albanijos gamtos grožį prilygina Kroatijai, ir teigia, kad tai tik laiko klausimas, kada Albanija taps viena dažniausiai pasirenkamų kelionių krypčių. Šioje šalyje kainos yra nedidelės: už puodelį kavos sumokėsite ne daugiau nei pusę euro, o nakvynės kaina svyruoja nuo dešimties iki dvidešimties eurų. Albanijos paplūdimiams neprilygsta nė vienas Europos kurortas – paplūdimiai gražūs ir švarūs, o svarbiausia – nėra perpildyti, kas yra aktualu kiekvienam, trokštančiam ramaus poilsio. Albanijos miestuose gausu įvairiausių staigmenų – spalvingų pastatų, postmodernistinių statinių ir stilingų mados krautuvėlių, kurios viliote vilioja apsipirkti. Vietiniai gyventojai turistus priima itin svetingai ir jais tikrai nuoširdžiai domisi. Nenustebkite, jei būsite užkalbinti tiesiog autobuse – pradėti pokalbį su nepažįstamaisiais albanams yra visiškai natūralu. Albanijoje susikalbėsite anglų, italų ir ispanų kalbomis ar tiesiog gestikuliuodami – vietiniai tikrai pasistengs jus suprasti!

Klimatas Albanijoje
Albanijos klimatas yra Viduržemio jūros ir subtropikų tipo. Žiemos šalyje yra šiltos ir drėgnos, o vasaros – karštos ir sausos. Kalnuotoje teritorijoje oro temperatūra paprastai yra žemesnė, čia žiemos metu laikosi iškritęs sniegas. Žemumose vidutinis kritulių kiekis svyruoja nuo 1000 iki 1500 mm per metus, daugiausiai kritulių iškrinta žiemos metu. Aukštuosiuose kalnynuose kritulių kiekis yra didesnis (1800-2500 mm per metus). Saulėtų dienų skaičius per metus siekia net 290!  Geriausias metas keliauti į Albaniją paatostogauti prie jūros yra liepos ir rugpjūčio mėnesiai. Tuomet Adrijos jūros vanduo būna maloniai šiltas ir beveik visada šviečia saulė. Jei norima aplankyti sostinę ar kitus miestus toliau nuo jūros, galima rinktis gegužės ar birželio mėnesius.

Ką paragauti Albanijoje?
Albanijos virtuvė yra artima Viduržemio jūros patiekalų ruošimo tradicijoms. Albanų tradicinės virtuvės formavimuisi įtakos turėjo kaimyninės valstybės: Italija, Graikija bei Turkija, kadangi albanai net 400 metų priklausė Osmanų imperijos sudėčiai. Nors tik Albanijoje gaminamų patiekalų rasti yra gana sunku, tačiau albanai tikrai moka puikiai gaminti maistą. Maisto ruošime dažnai naudojamas alyvuogių aliejus, pomidorai, saldžiosios paprikos, žuvis, kurios tiesiog būtina paragauti – albanai tikrai moka ją skaniai paruošti. Restoranuose kiekvienas lankytojas gali atrasti mėgstamų patiekalų: populiarios įvairios sriubos, kurios patiekiamos šaltos ar karštos, salotos, kurios kartais valgomos užteptos ant duonos, mėsos patiekalai, ir t.t. Picų ir graikiškų salotų galima paskanauti praktiškai visose užeigose.
Paca – žarnokų sriuba;
Tarator – šalta sriuba, gaminama iš jogurto, vandens, riešutų, krapų ir agurkų;
Speca te mbushura – įdarytos paprikos;
Qofte me veze dhe limon – mėsos kukuliai su citrinos sultimis;
Eomlek – triušienos troškinys;
Fergese tirane – patiekalas iš keptos mėsos, kepenų, kiaušinių, pomidorų;
Tulumba – albaniškas saldėsis, paprastai valgomas geriant kavą.

Tranportas Albanijoje
Oro transportas. Tiranos tarptautinis oro uostas yra vienintelis oro uostas Albanijoje. Kasmet aptarnaujamų keleivių skaičius jame auga. Skrydžio krypčių daugėja. Kol kas tiesioginių reguliarių skrydžių iš Lietuvos į Tiraną nėra.
Žemės transportas: Albanijos centrinėje dalyje yra išvystytas greitkelių tinklas. Po šalį važinėja autobusai, tačiau jie dažniausiai atvyksta ne pagal tvarkaraštį. Taigi, norint kažkur nukeliauti su viešuoju transportu, reikia apsišarvuoti kantrybe. Patogesnis variantas yra išsinuomoti automobilį. Tai galima padaryti jau atvykus į Tiranos oro uostą.
Vandens transportas. Didžiausias - Dureso jūrų uostas. Keltai kursuoja Komanio ežere ir Albanijos rivjeroje. Iš Dureso uosto tiesiogiai keltu galima pasiekti Bario ir Ankonos miestus Italijoje.

Lauktuvės
Jeigu norite nustebinti savo artimuosius ir draugus, lauktuvėms puikiai tiks tradiciniai albanų rankomis gaminti įvairių dydžių kilimai, pavadinimu Qilim. Šeimos narius taip pat gali nustebinti tradicinis albanų muzikos instrumentas Cifteli, kuris, beje, puikiai tilps į bagažą. Bunkerio formos peleninės - kadangi Albanijoje diktatoriaus laikais buvo pastatyta labai daug bunkerių įvairiose vietose, tai tapo savotišku šalies simboliu. Medžio drožiniai, keramikos gaminiai, vietiniai saldumynai, vynas ir brendis.

Nepraleisk geriausių pasiūlymų, naujienų ir patarimų! PRENUMERUOK NAUJIENLAIŠKĮ