Graikija

Graikijos vėliava.png

Graikija oficialiai – Graikijos Respublika  – valstybė Pietų Europoje, prie Viduržemio jūros. Ji užima pietinę Balkanų pusiasalio dalį ir turi daug salų, kurios užima 19 % visos šalies teritorijos. Graikija šiaurės vakaruose ribojasi su Albanija, šiaurėje su Makedonija ir Bulgarija, šiaurės rytuose su Turkija. Šalies pakrantę skalauja Egėjo, Jonijos ir Viduržemio jūros.
Graikija – viena iš seniausių Europos valstybių. Jos turtinga istorija skaičiuojama tūkstančiais metų. Iki šiandien Graikijoje išliko daugybė šventyklų ir kitų svarbių pastatų bei jų griuvėsių, liudijančių ilgą ir sudėtingą šalies istoriją. Turtingą šalies kultūrą kadaise kūrė garsūs Graikijos filosofai, matematikai, architektai, rašytojai. Graikija neabejotinai yra viena labiausiai turistų pamėgtų pasaulio šalių. Lankytojus traukia ne tik įspūdingos salos (jų Graikijoje – per 2000!), bet ir istorinės vietovės, alsuojančios tūkstantmečius išsaugotomis antikos paslaptimis, o taip pat skanus maistas, turtingas kultūrinis palikimas ir nuoširdūs žmonės.
Graikijos sostinė – antikinis miestas Atėnai, garsėjantis dėl savo turtingo istorinio palikimo ir Atėnų akropolio kalvos bei Partenono, žymios senovinės šventyklos.

Klimatas Graikijoje
Graikijoje vyrauja Viduržemio jūros klimatas: drėgnos, švelnios žiemos ir sausos bei karštos vasaros. Pajūryje žiemomis vyrauja švelnus oras, dažnai lyja, sniegas iškrenta labai retai. Vasaros yra gana karštos ir per jas retai siautėja audros. Šalies viduje žiemomis yra žymiai vėsiau. Naktį dažnai pasitaiko šalnų, bei retkarčiais iškrenta daug sniego. Vakarų Graikijos ir Peloponeso kalnai žiemą pasidengia storu sniego sluoksniu. Rudenį ir pavasarį lyja. Drėgniausia Graikijos dalis – Jonijos pakrantė. Makedonijoje ir Trakijoje kritulių kiekis per metus pasiskirstęs vienodai, o šiaurės Egėjo jūros įtaka mažina pakrančių temperatūros skirtumus. Aplink Atėnus vasarą karšta, o žiemą temperatūra retai nukrenta žemiau 0. Tuomet daugiausiai lyja. Vidutinė sausio mėnesio temperatūra Graikijoje yra 4–12 °C, liepos 25–27 °C.  Vasaromis yra panašiai kaip ir pakrantėse: karšta ir sausa.
Beveik  300 dienų per metus Graikijoje šviečia saulė, tačiau keliautojams, kurie nemėgsta karščio ir spūsčių, pats palankiausias metas aplankyti šalį – pavasaris, vasaros pradžia arba ruduo. Tokiu metu oras sušyla iki +25 laipsnių šilumos, o paplūdimiai ir lankytini objektai nėra perpildyti poilsiautojų ir turistų. Nuo birželio vidurio prasideda vasaros sezonas, kuris trunka iki rugpjūčio pabaigos. Vasarą termometro stulpelis gali šoktelėti iki +35 laipsnių karščio.

Ką paragauti Graikijoje?
Vyrauja Viduržemio jūros virtuvė, kurioje naudojama labai daug žalumynų, daržovių ir grūdinių kultūrų. Čia labai populiarūs žuvies ir jūros gėrybių patiekalai, ėrienos, jautienos ir vištienos kepsniai, pagardinti margaspalvėmis salotomis su šlakeliu citrinų sulčių ir alyvuogių aliejaus, kuris yra neatsiejama graikiškos virtuvės dalis.
Choriatiki salata (lietuviškai – graikiškos salotos) -  su pomidorais, agurkais, svogūnais, alyvuogėmis ir feta sūriu.
Moussaka – sluoksniuotas apkepas iš bulvių, mėsos, baklažanų arba cukinijų ir česnakinio mėsos padažo bei apkepamas kiaušinių kremu. Tai vienas populiariausių patiekalų Graikijoje, kuris primena itališkąją lazaniją.
Dzadzikis (tzatziki) – užkandis pagamintas iš natūralaus jogurto, alyvuogių aliejaus, česnako, agurkų.
Gyros - skrudinta vištiena arba kiauliena, patiekiama su vietine duonele
Achinosalata – jūrų ežio kiaušiniai alyvuogių aliejaus ir citrinų padaže
Melidzanosalata – baklažanų salotos
Gemista – kepti ryžiais ir mėsa įdaryti pomidorai ar pipirai
Dolmathakia – balandėliai vynuogių lapuose
Pasticijo – makaronų pudingas arba suflė
Raudonasis sūris – Koso saloje raudonajame vyne keptas ožkų sūris
Graikų kava ellinikos kafes – tiršta stipri kava, patiekiama nedideliame puodelyje be pieno
Frapė – šalta tirpi kava, patiekiama pagal skonį su pienu ar cukrumi arba be jų

Transportas. Visoje Graikijoje labai patogus kelių tinklas ir susisiekimas viešuoju transportu. Vykstant tarpmiestiniu autobusu, už kelionę reikia mokėti vairuotojui (turėkite smulkių pinigų). Taksi paslaugos Graikijoje nebrangios. Visi taksi automobiliai su skaitikliais, bet vykstant toliau paprastai suderama kaina už dieną ar už kelionę. Keliautojai, kurie nenori derintis prie viešojo transporto grafiko, gali išsinuomoti automobilį, tačiau reiktų atminti, kad Graikijoje už važiavimą EgnatiaAegeanOlympia ir Pathe autostradomis, Aktio – Preveza tuneliu ir Rio Antirio tiltu yra numatytas kelių mokestis. Automobilio nuomos kaina parai priklauso nuo jo tipo. Nuomotis automobilį gali asmuo, turintis vairuotojo pažymėjimą. Tarp salų puikiai organizuotas keltų darbas. Pats greičiausias ir patogiausias būdas nuvykti iš vienos Graikijos pusės į kitą ar pasiekti „išsibarsčiusias“ salas – lėktuvai.

Lauktuvėms. Graikiškas vynas, rankomis siuvinėtos staltiesės ir prijuostės, odiniai diržai, medus, alyvuogių aliejus, alyvuogių muilas, natūralios jūros kempinės, graikiški sūriai.

Graikija, kurioje gyvenimas sukasi sirtakio ritmu, Jūsų jau laukia!

Nepraleisk geriausių pasiūlymų, naujienų ir patarimų! PRENUMERUOK NAUJIENLAIŠKĮ