Splitas

Splitas – Kroatijos miestas, didžiausias ir svarbiausias Dalmatijoje. Įsikūręs ant mažo pusiasalio rytinėje Adrijos jūros pakrantėje. Splito įkūrimas dažniausiai siejamas su Romos imperatoriaus Diokletiano rūmų pastatymu šioje vietoje, tačiau yra įrodymų, jog dar seniau čia buvo įsikūrusi graikų kolonija. Splitas – rimtas Dubrovniko konkurentas, nenusileidžiantis jam nei istorija, nei architektūros bei supančios gamtos grožiu. Uostamiestis, su puikiais paplūdimiais, levandomis kvepiančiomis gatvėmis, išraitytu senamiesčiu ir modernia kultūra. Šia antras pagal dydį miestas po Zagrebo tikrai vertas dėmesio. Splitas ir jo lankytinos vietos Jūsų tikrai nenuvils. Iš Splito galima pasiekti bet kurią salą.
Nežinote, ką pamatyti Splite? Specialiai jums sukūrėme šį sąrašą, kuriame pateikiamos įdomiausios Splito lankytinos vietos.

Diokletiano rūmai – šie rūmai laikomi vienais įspūdingiausių bei vienais geriausiai išsilaikiusių romėnų rūmų visame pasaulyje. Spėjama, kad Romos imperatorius Diokletianas buvo gimęs Salonoje. Šiuose rūmuose imperatorius apsigyveno po 20 valdymo metų atsisakęs sosto. Splito rūmai yra vieni didžiausių rūmų ne tik Kroatijoje, tačiau visame pasaulyje! Milžiniškas statinys užima beveik 40 000 kvadratinių metrų. Tam tikra prasme rūmai yra tarsi miestas mieste, kurio teritorijoje gyvena ~3000 gyventojų. Senamiesčio viduryje rasite pagrindinę granito kolonomis apjuostą Peristil aikštę. Aikštėje dominuoja varpinės bokštas, į kurį galite pasikelti ir apžiūrėti rūmų likučius iš viršaus, pasigrožėti miesto panorama bei Adrijos jūros su supančių kalnų peizažais. Bilietus į Diokletiano rūmų rūsius ir ekskursijas su gidu galite įsigyti iš anksto nuspaudę šią nuorodą.
Strossmeier parkas - už šiaurinės Diokletiano rūmų sienos yra dar viena Splito įžymybė - Strossmayerio parkas. Dar vadinamas ir Dardin (Đardin). Strossmeier parkas yra žalia oazė akmeninio miesto centre. Parkas įrengtas prancūzų laikais, kai maršalas Marmontas griovė senus, jo nuomone, nereikšmingus pastatus. Taigi miesto širdyje buvo suformuota erdvė, paversta parku gyventojų ir turistų džiaugsmui. Garsiausias pastatas yra Putto fontanas, papuoštas angelo figūra. Strossmeier parke galite pasivaikščioti takais, pasėdėti ant suoliukų ar pagulėti ant vejos.
Riva promenada - nėra geresnės vietos pamatyti vietinių gyvenimą ir būti pakrantėje, tai Riva promenada. Promenada mėgstama tiek turistų, tiek vietinių gyventojų. Čia galima pasivaikščioti gražia renovuota krantine, kavinukėse atsigerti kavos ir paragauti vietinių valgių, mėgautis vaizdu į jūrą. Vasarą promenadoje vyksta koncertai, įvairūs renginiai. Promenadoje rasite ir naktinių klubų, kurie dirba iki ryto.
Marjano kalva – tai 178 m aukščio kalva, esanti mažame pusiasalyje, į šiaurės vakarus nuo Splito senamiesčio. Geriausiai pasiekiama nuo vakarinės promenados pusės. Tai yra mėgstamiausia poilsio zona tarp vietinių. Į pačią kalvą įkopti lengva, o nuo viršūnės atsiveria stulbinantys vaizdai į miestą. Marjano kalva turi kelias įdomių bažnyčių.
Respublikos aikštė (Prokurativa) - tai viena gražiausių Splito aikščių. Iš 3-jų pusių aikštę supa neorenesansiniai pastatai, iš pietų pusės ji atvira į uostą ir krantinę. Prokurativa XIX a. inicijavo vienas garsiausių miesto merų Antonio Bajamonti. Jis norėjo atiduoti duoklę italams, todėl aikštėje daug venecijietiškų motyvų. Vasarą čia vyksta daug renginių, koncertų. Čia gausu kavinių, restoranų, kuriuos mėgsta ir patys vietiniai gyventojai.
Šv. Domnijaus katedra - dar vadinama Šv. Duže katedra, yra pagrindinė katalikų bažnyčia Splite. Katedra yra bažnyčios, pastatytos buvusio Diokletiano mauzoliejaus ir varpinės vietoje, kompleksas.  Katedra pašventinta Splito globėjo šventojo Dyuzhe, kuris III amžiuje buvo Salono vyskupas, garbei. Šv. Dyuzhe kartu su kitais septyniais krikščionimis buvo nukankintas imperatoriaus Diokletiano persekiojimų metu. Šventasis gimė Antiochijoje, dabartinėje Sirijoje, ir jam buvo nukirsta galva 304 metais Salone. Medinės katedros durys yra atskiras meno kūrinys. Juos pagamino kroatų skulptorius ir dailininkas Andrija Buvina 1220 m. Du Bouvino medinių durų sparnai vaizduoja 14 Jėzaus Kristaus gyvenimo scenų.
Vaisių aikštė (Trg Brace Radic) - pavadinimas liko nuo tų laikų, kai šioje vietoje veikė spontaniškas turgus, kuriame buvo pardavinėjami tik vaisiai. Šiandien aikštė apsupta nuostabiais pastatais, kurie mena gilią istoriją. Aikštėje saugoma XV amžiaus Venecijos bokštas, XV amžiaus kroatų rašytojo Marulico statula ir XVII a. Milesi šeimos rūmų barokinis fasadas. Svarbu ir tai, kad šioje aikštėje visos kavinukės ir smuklės yra puikios, kurias drąsiai galime rekomenduoti pavalgyti ar išgerti kavos.
Diokletiano akvedukas - yra prie įvažiavimo į Splito miestą. Jis buvo pastatytas Romos imperijos laikais, siekiant pristatyti vandenį į Diokletiano rūmus. Akvedukas yra 9 kilometrų ilgio, aukščiausias taškas 33 metrai ir jungia Jadro upę su Diokletiano rūmais. Akvedukas nustojo būti naudojamas 1932 m., kai toje vietoje buvo pastatytas pirmasis Kopilitsa vandentiekis. Šiuo metu akvedukas vėl rekonstruojamas siekiant išsaugoti šį unikalų architektūros paminklą.
Kliso tvirtovė - yra ant uolos, tiesiai virš to paties pavadinimo kaimo, keliolika minučių kelio automobiliu, ~12km nuo Splito. Iš pradžių tai buvo nedidelis ilyrų įtvirtinimas, vėliau jis tapo karališkąja pilimi, daugelio Kroatijos karalių rezidencija, o vėliau - didžiuliu kariniu įtvirtinimu per Osmanų karus. Dėl savo vietos tai buvo pagrindinė gynybinė Dalmatijos statinys, ir kiekvienas moksleivis žino apie jos didingą istoriją Kroatijoje.  Iš tolo žiūrint tvirtovė su 140 metrų siena nesiskiria nuo uolos, ant kurios ji buvo pastatyta. Šiandien Kliso tvirtovė yra viena populiariausių lankytinų vietų šalyje. Lankytojams rodomi seni ginklai ir šarvai, o originalios uniformos - buvusioje Austrijos šarvojimo salėje. O vietos gyventojams Klis buvo ir tebėra išdidžios Kroatijos žmonių dvasios ir atsparumo simbolis, ką gerai parodo ir vietinis posakis: „Kliso problema yra ta, kad jis stovi ant uolos, o uolos problema ta, kad Klis yra ant jos“.
Omišas -  šis senovinis uostamiestis yra apie 25 km nuo Splito, kur smaragdo žalumos spalvos Cetina upė susitinka su Adrijos jūra. Omišas žymus kaip istorinis piratų miestas, įsikūręs neįveikiamame Cetinos upės kanjone. Viduramžiais šį Adriatikos kraštą, piratai išsaugojo daugiau nei tris šimtmečius. Šį paveldą ir tradicijas vietiniai labai saugo ir puoselėja. Čia nuolat vyksta šventės, renginiai, inscenizacios, atkartojant anų laikų piratų, kaip kovotojų už savo krašto laisvę, garbingą pasipriešinimą venecijiečių ir turkų užpuolikams. Istoriją puikiai reprezentuoja Mirabela ir Starigrad tvirtovės, o kultūrą - tradicinis klapa muzikos festivalis.

Nepraleisk geriausių pasiūlymų, naujienų ir patarimų! PRENUMERUOK NAUJIENLAIŠKĮ