Sankt Peterburgas

Sankt Peterburgas - miestas Šiaurės Vakarų Rusijoje, svarbus Rusijos jūrų uostas. Tarp 1712–1728 m. ir 1732–1918 m. buvo Rusijos imperijos sostine. Po 1917 m. Rusijos revoliucijos, 1918 metų kovo 5 d. sostinė perkėlta į Maskvą. Nors dabartinė sostinė yra labai įspūdinga, tačiau baltosiomis naktimis išsiskiriantis Sankt Peterburgo miestas dažniausiai palieka kur kas didesnį susižavėjimą ir nuostabą. Baltosios naktys tapo Sankt Peterburgo miesto simboliu. Baltos naktys yra natūralus reiškinys, kurio metu natūrali šviesa išlieka ilgai, o visą naktį - tik prieblanda nuo sutemų iki aušros. Šiuo laikotarpiu saulės diskas iš tikrųjų nenusileidžia už horizonto. Baltųjų naktų pradžia ir jų trukmė priklauso nuo geografinės padėties. Sankt Peterburge baltosios naktys būna birželio mėn. ir tęsiasi ~2-3 savaites. Šis trumpas laikotarpis laikomas populiariausiu tarp turistų. Kasmet milijonai žmonių atvyksta pamatyti gamtos reiškinio ir grožėtis miestu. Per baltąsias naktis mieste, rengiama daugybė festivalių bei koncertų, neretai ir po atviru dangumi.
Sankt Peterburgas – Rusijos vartai į Europą ir daugelio žmonių vadinamas pačiu įspūdingiausiu miestu visoje Europoje. Jis turistus žavi begale skirtingų tiltų, turistiniai laiveliai, kurie neskubėdami plaukia palei Nevos upės krantus, didingos cerkvės, įstabūs muziejai, parkai ir dvarai... Tai miestas galintis pasigirti viskuo, ko reikia nepamirštamai kelionei: prabangia architektūra, išskirtiniais meno darbais, pašėlusiu naktiniu gyvenimu, neeiline miesto istorija bei turtingomis kultūros tradicijomis, kurios įkvėpė ne vieną, visame pasaulyje žinomą, kūrėją. Tai miestas, kuris griauna stereotipus ir kaskart atsiskleidžia vis kitomis spalvomis.
Nežinote, ką pamatyti Sankt Peterburge? Specialiai jums sukūrėme šį sąrašą, kuriame pateikiamos įdomiausios Sankt Peterburgo lankytinos vietos.

Ermitažo muziejus ir rūmų aikštė – tai ne tik visos Rusijos kultūros lobynas, bet ir unikali meno kolekcija, demonstruojanti viso pasaulio meno istorijos raidą. Daugeliui žinomas kaip Žiemos rūmai. Žiemos rūmai net du šimtmečius buvo oficiali imperatoriaus rezidencija, tik nuo 1922 m. perduoti Ermitažui. Tai vienas gražiausių ir žinomiausių muziejų pasaulyje. Ermitažą sudaro šeši pastatai, išsidėstę palei Nevos upės krantą. Vertingiausi meno kūriniai, dabar saugomi ir eksponuojami Ermitaže, daugiausia surinkti dar Jekaterinos II valdymo metais. Muziejuje saugoma daugiau nei milijonas eksponatų, išdėstytų keliuose šimtuose unikalių patalpų. Paskaičiuota, kad kasdien lankantis muziejuje ir nagrinėjant kiekvieną eksponatą bent po minutę, susipažinti su visa muziejaus kolekcija užimtų apie 8 gyvenimo metų. Aiktštėje stovi Aleksandro kolona - šis paminklas buvo pastatytas paminėti rusų kariuomenės pergalę kovoje su Napoleonu 1834 metais. Kolona pagaminta iš vientiso raudono granito luito, atvežto iš Suomijos. Ji stovi ant granitinio pagrindo, neturėdama jokių papildomų atramų, veikiama tik savo pačios sunkio jėgos. Beveik 48 metrų aukštį siekiančio monumento viršūnėje – angelo statula su kryžiumi rankoje.
Petropavlovsko tvirtovė - tvirtovę 1703 m. įkūrė caras Petras I-asis. Tai laikoma oficialia Sankt Peterburgo įkūrimo data. Tvirtovė yra Kiškio saloje. Remiantis legenda, sala tokį pavadinimą gavo, kai Petras I atplaukė į salą ir jam belipant iš valties ant kojos užšoko kiškis. Prie tilto vedančio į Petropavlovsko tvirtovę galite pamatyti net paminklą kiškiui, kuris, pasak legendos neša sėkmę. Čia yra Soboras, kuriame palaidoti Rusijos carai nuo Petro Pirmojo laikų, senoji monetų kalykla, kosmonautikos muziejus, paminklas Petrui Didžiajam, Trubeckojaus bastiono politinio kalėjimo ekspozicija.  Kiekvieną dieną 12:00 iš tvirtovės bastėjos yra iššaunama signalinė patranka.
Prisikėlimo bažnyčia (vadinama Atpirkėjo Krauju bažnyčia (rusiškai Спас на крови)) – tai viena gražiausių Rusijos šventyklų, kurią statant buvo panaudota nemažai tauriųjų metalų, akmenų ir brangakmenių. Šventyklos išorė ir vidus buvo kuriami pačių žymiausių ir talentingiausių pasaulio menininkų. Cerkvė pastatyta toje vietoje, kurioje kadaise buvo mirtinai sužeistas imperatorius Aleksandras II-asis. Bažnyčia buvo numatyta daugiau kaip paminklas nei kaip bažnyčia, dėl to sakraliniams tikslams niekada netarnavo. Pastatas išsiskiria savo spalvingumu, įvairumu ir stiliaus originalumu vienijant skirtingų epochų stiliaus detales į vieną visumą. Vidaus apdaila turi ypatingą interjerą, daugelis gidų vadina mozaikų ir akmenų karalyste.
Rūmų tiltas (Дворцовый мост) - Sankt Peterburgo panorama būtų neišsami be garsių jo inžinerinių statinių - pakeliamų tiltų. Vaizdingiausias ir, ko gero, labiausiai fotografuojamas yra Rūmų tiltas.
Šventojo Izaoko katedra (Исаакиевский собор) -  ši šventykla yra vienas iš miesto simbolių. Statybos truko beveik 40 metų. Katedroje, kuria šiandien žavisi miesto svečiai ir gyventojai, kažkada tuokėsi Petras I ir Jekaterina I. Šv. Izaoko katedra yra veikianti stačiatikių bažnyčia, Rusijos kultūros paveldo objektas ir turi muziejaus statusą. Katedros interjeras stebina savo didybe. Čia galite pamatyti skulptūrų, puikius ornamentus, paauksuotus bronzinius sietynus, vitražus, paveikslų. Šventyklos grindys, sienos ir kolonos yra padengtos daugiaspalviu marmuru, įskaitant retas sodrių spalvų atmainas: žalią, raudoną, rožinę ir geltoną. Ant katedros kupolo yra apžvalgos aikštelė, iš kurios atsiveria istorinio miesto dalies panorama.
Vasilievskio sala (Васильевский Остров) - iš pradžių Petras Didysis norėjo Vasilievskio salą paversti sostinės centru. XVIII a.pr. čia buvo pastatytas pirmasis mūrinis Sankt Peterburgo pastatas - Menšikovo rūmai kunigaikščiui A. D. Menšikovui. Čia esantys „Rostral Columns“ ir vertybinių popierių biržos pastatas primena, kad kadaise buvo miesto prekybos uostas. Čia yra universitetas ir daugybė muziejų, įskaitant pirmąjį Sankt Peterburgo muziejų - „Kunstkamera“. „Kunstkammer“ sąvoka kilo iš vokiečių kalbos žodžio „Kunstkammer“ ir reiškia „Retenybių kabinetas“. Jo kolekciją sudaro pasaulio tautų kultūros ir gyvenimo ekspozicijos, tačiau labiausiai ji garsėja „išsigimusių“ kolekcija - anatominėmis retenybėmis ir anomalijomis, tad silpnų nervų žmonėms šią kolekciją rekomenduojame praleisti. Prie universiteto esančioje krantinėje didingai stūkso sfinksų ir grifų figūros. Sfinksai buvo rasti 1820 m., vykdant kasinėjimus Tebuose, Egipte. Sfinksų galvos yra faraono Amenhotepo III portretai, užrašai ant sfinksų reiškia jo vardą ir pavardę. 1832 m. sfinksai atvešti į Sankt Peterburgą. Sakoma, kad grifai gali išpildyti norus, tačiau be sfinksų pagalbos niekas neveiks. Yra specialus eiliškumas norų procedūrai: prisimink norą, viena ranka paglostyti grifo galvą, kita paimti už dešino danties ir tuo pačiu pažvelk į artimiausio sfinkso akis. Daryk viską teisingai - tavo noras išsipildys!
Marso laukas (Марсово поле) - didžiausias memorialų-parkų kompleksas yra Sankt Peterburgo centre, užimantis beveik 9 hektarų plotą. Šiandien tai yra populiariausia vasaros pasivaikščiojimų vieta. Teritoriją iš trijų pusių supa vanduo: iš šiaurės teka Nevos upė, pietuose teka Moika, o į rytus nuo lauko - Lebyazhy kanalas. Laikui bėgant vieta keitė pavadinimus, o dabartinį pavadinimą laukas gavo pastačius paminklą A.V. Suvorovui, kuris vaizduojamas kaip karo dievas Marsas.
Vasaros sodas (Летний сад) -  Petro Didžiojo įsakymu ant Nevos kranto įkurtas Vasaros sodas tapo pačiu pirmuoju sodu Sankt Peterburge. Iš pradžių jis buvo sukurtas kaip vasaros karališkoji rezidencija. Šiandien Vasaros sodas yra seniausias parko ansamblis ir sodininkystės meno paminklas. Čia yra marmurinių skulptūrų, paminklų ir fontanų, o ažūrinė Vasaros sodo grotelė yra vienas iš Sankt Peterburgo simbolių.
Carskoje selo ir Jekaterinos dvaras – Carskoje selo daug kam yra žinoma kaip žymaus Rusijos poeto Puškino gimtinė ir viena mėgiamiausių jo vietų. Ši vietovė dažnai netgi vadinama Puškino vardu. Carskoje selo taip pat buvo viena iš mylimiausių Rusijos imperatorienės Jekaterinos II rezidencijų. Jekaterinos dvaras garsėja ne tik prašmatniais parkais, bet ir vidinėmis dvaro patalpomis, tokiomis kaip Gintarinis kambarys ir didingoji barokinė Didžioji salė.
Peterhofo rūmai – kartais vadinami rusų Versaliu. Petras I padėjo pamatus šiai karališkajai vasaros rezidencijai ir parko ansambliui netoli Suomijos įlankos krantų. Prabangūs rūmai ir ekstravagantiški fontanai, iš kurių kai kurie net šoka pagal nuotaiką, vilioja turistus iš viso pasaulio.
Faberžės muziejus – norint pasigrožėti genialaus juvelyro, Karlo Faberžės šedevrais rekomenduojama apsilankyti Faberžės muziejuje, įkurtame prabangiuose Šuvalovo rūmuose Fontankos upės pakrantėje. Be ikonų, paveikslų rėmų ir tapytų paveikslų, medalionų čia galima pamatyti ir visame pasaulyje garsių Velykų kiaušinių.
Marijos teatras – Sankt Peterburgas jau senokai pasaulyje garsėja kaip baleto sostinė. Būtent čia pasaulinio garso meistrai, tokie kaip Čaikovskis, Glinka, Musorgskis ir kiti kūrė savo šedevrus baleto teatrui. Tad Marijos teatras yra pripažintas ir didžiai gerbiamas visame pasaulyje. Su šiuo teatru bendradarbiauja garsiausi pasaulio teatrai.
Kazanės katedra - legendų ir mitų apgaubta Kazanės katedra yra judriausioje miesto gatvėje - Nevsky prospekte. Lauke katedra papuošta šventųjų skulptūromis, o viduje - Italijos renesanso stiliumi. Didysis vadas Kutuzovas palaidotas katedroje, o aikštėje puikuojasi paminklas jam. Kazanės katedra yra didžiausia XIX a. pradžios šventykla, kurios aukštis siekia 71,6 m. Daugybė tvirtų kolonų yra iškaltos iš didžiulių monolitinių plokščių ir kiekvienos sveria iki trisdešimt tonų.
Sankt Peterburgo metro - metro yra viena pagrindinių viešojo transporto rūšių mieste. Šiandien susideda iš 5 linijų su 72 stotimis. Sankt Peterburgo metro laikomas vienu giliausių pasaulyje. Užsienio turistai, pripratę prie kuklaus ir niūraus metro, stebisi didinga metro stočių dekoracija Sankt Peterburge. Natūralaus akmens, dekoratyvinių plokščių ir mozaikų, lietinio stiklo ir auksavimo, tinko ir krištolo, skulptūrų, bareljefų ir paminklų atmainos - visa tai galima pamatyti leidžiantis Sankt Peterburgo metro. Tai tarsi puošnūs požeminiai rūmai.

Klimatas
Žiema Sankt Peterburge būna šalta ir snieguota. Temperatūra nukrenta iki 15 - 30 laipsnių žemiau nulio. Sniegas čia išsilaiko apie 5 - 6 mėnesius, dažnai pučia stiprus vėjas. Geriausias metas keliauti į Sankt Peterburgą - birželio ir liepos mėnesiai. Šiuo metų laiku temperatūra šokteli iki 25 - 28 laipsnių. Vasarą taip pat galima stebėti neeilinį reginį - baltąsias naktis, kai dienos ilgumas gali tęstis iki 24 valandų, kuomet net ir naktį būna šviesu.

Kitos kelionių kryptys

Nepraleisk geriausių pasiūlymų, naujienų ir patarimų! PRENUMERUOK NAUJIENLAIŠKĮ