Berlynas ir lankytinos vietos

Berlynas - Vokietijos sostinė ir didžiausias jos miestas. Berlyne nerasite antikos laikus menančių skulptūrų ar pastatų.  Antrojo Pasaulinio karo metu sulygintas su žeme Berlynas yra naujai atstatytas tarpkultūrinis miestas. Tačiau kelionės į Vokietiją tikrai neįsivaizduojame be Berlyno. Berlynas per kelias dešimtis metų pasikeitė kardinaliai ir iš elegancija trykštančio miesto tapo tikru kultūros bei traukos centru. Čia susipina įdomi istorija ir modernumas, įdomiausios meno galerijos ir taisyklėms nepavaldus gatvės menas, šurmuliuojantis naktinis gyvenimas ir ramybės gūsiai žaliuojančiuose parkuose! Kelionė į Berlyną Vokietijoje – tobulas pasirinkimas norintiems pajusti nuolat besikeičiančio miesto ritmą ir turiningai praleisti laiką. Jis taip pat populiarus mėgstančiųjų apsipirkti tarpe.
Nežinote, ką pamatyti Berlyne? Kur apsipirkti Berlyne? Specialiai jums sukūrėme šį sąrašą, kuriame pateikiamos įdomiausios Berlyno lankytinos vietos.

Brandenburgo vartai - kaip ir Paryžiaus Eifelio bokštas, Romos Koliziejus ar Londono bokštas, Brandenburgo vartai yra Berlyno ir visos Vokietijos simbolis ir skiriamasis ženklas. Tai labiausiai atpažįstamas Berlyno orientyras. Per visą Vokietijos istoriją Brandenburgo vartai suvaidino skirtingus vaidmenis,  atspindinčius audringą šalies praeitį ir pasiekimus, kaip niekas kitas orientyras Vokietijoje.  Ilgus metus Brandenburgo vartai buvo Vokietijos padalinimo dalimi tarp Rytų ir Vakarų Vokietijos, o nuo 1989 m. – Vokietijos suvienijimo simboliu. Vartai stovi Paryžiaus aikštėje (vok. Pariser Platz).
Reichstagas - neabejotinai bet kurios šalies parlamento pastatas turėtų atrodyti labai reprezentatyvus ir iškilmingas. Būtent tokie yra Berlyno parlamento rūmai. Reichstagas yra netoli Brandenburgo vartų. Reichstago viršuje esantis stiklinis kupolas leidžia mėgautis nuostabiu miesto vaizdu. Iki 2010 m. įėjimas į kupolą buvo nemokamas, vėliau buvo uždarytas dėl terorizmo grėsmės. Dabar vėl galima patekti, bet tik iš anksto užsirezervavus internetu oficialioje svetainėje.  Apsilankymas yra nemokamas.
Holokausto memorialas –  2005 metais atidarytas memorialas, skirtas šešiems milijonams nužudytų Europos žydų atminti.  Didžiulis memorialas užima beveik 19 tūkst. kvadratinių metrų ploto ir yra visai netoli Bradenburgo vartų. Šią įspūdingą memorialą tarsi labirintą sukūrė architektas Peter Eisenman. Šiam kūriniui panaudota 2011 didžiulių, pilkų, įvairaus aukščio stačiakampio formos betoninių luitų. Pilka spalva simbolizuoja pelenus, o skirtingos figūros byloja apie žydų vežimą į naikinimo stovyklas.
Berlyno katedra - pastatyta 1895–1905 m. yra puiki bazilika, priklausanti protestantų bažnyčiai. Tai didžiausia bažnyčia mieste ir viena gražiausių. Kriptos viduje yra per 80 Prūsijos karališkosios šeimos sarkofagų. Turistai gali užlipti ant kupolo, kurį puošia įmantrios mozaikos. Katedra stovi Berlyno Muziejų saloje.
Muziejų sala - saloje, kurioje dabar stovi Berlyno katedra, įsikūrę net keletas muziejų. Dėl to ši vieta pavadinta Muziejų sala. Senajame muziejuje sukaupta įspūdinga Antikos kolekcija: skulptūros, architektūros fragmentai, sarkofagai ir pan. Bene žymiausias Naujojo muziejaus eksponatas – moters grožio simboliu tapęs Nefertitės biustas. Pergamo muziejuje eksponuojami radiniai ir ištisi architektūros fragmentai iš antikos laikų Graikijos, senovės Romos, o taip pat islamo kraštų.
Unter den Linden bulvaras - šis gražus bulvaras su apsodintomis liepomis laikomas pagrindiniu Berlyno bulvaru ir dažnai vadinamas vietiniu Brodvėjumi. Jis įsikūręs  istoriniame Berlyno centre ir tęsiasi nuo muziejų salos iki Brandenburgo vartų. Palei visą bulvarą yra įvairių istorinių pastatų ir paminklų, tokių kaip  Humboldto universitetas, Valstybinė opera, Rusijos valstybinė biblioteka ir Vokietijos istorijos muziejus. 
Berlyno siena ir Čarlio patikros punktas - Istorinius įvykius menanti Berlyno siena yra vienas iš lankomiausių miesto objektų. Šaltojo karo metais ji atskyrė miestą į dvi dalis. Ši siena daugeliui žmonių tapo gedulo ir sielvarto vieta. Sieną puošia įvairūs padalintos Vokietijos ir jos susivienijimo epochą įamžinę paveikslai. Čia galima išvysti Rytų Vokietijos simboliu tapusį Trabant Sautomobilį, besiveržiantį pro Geležinės uždangos simboliu tapusią sieną. Kitas žymus piešinys – Sovietų Sąjungos lyderio Leonido Brežnevo ir Rytų Vokietijos vadovo Ericho Honeckerio broliškas bučinys. Šią galeriją po atviru dangumi kūrė apie 120 menininkų iš 21 šalies. Berlyno siena buvo 39 km ilgio ir beveik 4 m aukščio. Šalia esantis Čarlio patikros punktas buvo vienintelis patikros punktas tarp Rytų ir Vakarų Berlyno keliaujantiems pareigūnams ir užsieniečiams. „Čarlis“ ilgą laiką simbolizavo trapią Šaltojo karo laikų atmosferą. Šiuo metu „Čarlio“ kontrolės punkto vietoje yra įrengta reprodukcija, atkurianti prabėgusių dienų realijas. Tai įspūdinga pabėgimų ir pabėgėlių iš Rytų į Vakarų Berlyną istorijų kolekcija. Ar galėjote įsivaizduoti, kad žmogų galima užsiūti automobilio sėdynėje? Ne? Tuomet būtina čia apsilankyti!
Berlyno televizijos bokštas - bokštas, dėl savo formos pramintas „dantų krapštuku“ yra dar vienas Berlyno simbolis, kuris praktiškai matomas esant bet kurioje miesto vietoje.  Berlyno televizijos bokštas yra aukščiausias šalies statinys, kurio aukštis siekia 368 metrus. Pakilus į apžvalgos aikštelę atsiveria įspūdinga miesto panorama. Iš čia matosi Reichstagas, Olimpinis stadionas, Brandenburgo vartai ir Potsdamo aikštė. Jis jau daugelį metų neužleidžia pozicijų dėl lankomiausio turistinio objekto visame mieste.
Gendarmenmarkt aikštė - sakoma, kad tai gražiausia Berlyno aikštė, gal net Europoje. Ji įsikūrusi istoriniame Berlyno centre, užima 3,3 ha ir yra viena iš populiariausių Vokietijos sostinės vietų.  Aikštėje yra Berlyno koncertų salė bei Prancūzijos ir Vokietijos bažnyčios (Deutscher und Französischer Dom), centre stovi monumentali poeto Friedricho Schillero skulptūra.  „Gendarmenmarkt“ - viena populiariausių Berlyne kalėdinio laikotarpio vieta. Visam šventiniam laikotarpiui nuo Advento iki Naujųjų metų atidaroma šurmuliuojanti kalėdinė mugė ir ledo čiuožykla.
Potsdamo aikštė - nors Potsdamo aikštė ir aplink ją buvę statiniai buvo visiškai sugriauti Antrojo pasaulinio karo metu ir čia ilgą laiką plytėjo dykvietė, prieš keliasdešimt metų ši vieta tapo moderniu finansų rajonu. Modernūs biurų pastatai, prekybos centrai, viešbučiai buvo suprojektuoti žymių architektų. Potsdamo aikštės kino salėse kasmet vyksta žymusis Berlyno kino festivalis.
Aleksandro aikštė - aikštė, pavadinta Rusijos imperatoriaus Aleksandro I vardu. Faktas yra tas, kad daugelį amžių iš eilės Vokietijos ir Rusijos likimas buvo glaudžiai susipynęs, o 1805 m. Rusijos caras atvyko į Berlyną. Iškilmingas dviejų šalių susitikimas baigiasi Friedricho Wilhelmo III susitarimu pervadinti buvusią „Torplatz“ į „Alexanderplatz“. Šiandien garsiojoje aikštėje yra TV bokštas, senovinis Neptūno fontanas ir Šv. Marijos bažnyčia, pasaulio laiką rodanti skulptūra, Raudonoji rotušė. „Alexanderplatz“ yra intensyvi transporto sankryža, kurioje kertasi trys pagrindiniai keliai, keturios tramvajaus linijos, o po juo, skirtinguose lygiuose, yra trys metro linijos. Čia galite pasivaikščioti, atsigaivinti, pasivaikščioti per prekybos centrus ir pasiklausyti gatvės atlikėjų muzikos.
AquaDom - būtent Berlyne yra didžiausias pasaulyje sūraus vandens akvariumas - milžiniškas cilindrinis rezervuaras, vadinamas „Aquadom“. Jis įsikūręs Radisson Blu 5* viešbutyje. Viešbučio svečiai, kurių kambarių langai yra į kiemą, mato įspūdingą reginį - tarp tikrų koralų, urvų, uolų ir dumblių plūduriuoja 2 500 žuvų, kurias apšviečia maloni mėlyna šviesa. Stiklo konstrukcijos aukštis yra 25 metrai, skersmuo - 11 metrų, ir 1 milijonas litrų vandens  (palyginimui Kauno "Megos" prekybos centre esantis akvariumas yra 10 m aukščio ir 4 m pločio, 170 tūkstančių litrų vandens). Tokios grandiozinės struktūros akvariumą visiškai neįmanoma apžiūrėti nei iš viršaus, nei iš apačios. Todėl „Aquadom“ kūrėjai sugalvojo originalų žingsnį, leidžiantį jums atlikti kelionę į tikrą povandeninį pasaulį. Akvariumo centre yra moderniausias stiklinis liftas, kuris kelia lankytojus ir leidžia stebėti viską 360 laipsnių kampu. Kelionės aukštyn metu jautiesi kaip atsidūręs viduryje vandenyno.
Belvederio rūmai (Schloss Bellevue) - rūmai, esantys Berlyno Tiergarteno rajone, yra oficiali Vokietijos prezidento rezidencija nuo 1994 m. Rūmai, esantys Šprė upės pakrantėje, 1786 m. buvo pastatyti architekto Michaelo Philipo Bowmano kaip Prūsijos karaliaus Frederiko II jaunesniojo brolio princo Augusto Ferdinando vasaros rezidencija. Vienu metu čia svečiavosi Friedrichas Schilleris, karališkoji pora Friedrichas Wilhelmas ir Louise'as, Wilhelmas von Humboldtas ir Napoleonas. Rūmus supa didžiulis parkas. Rūmuose galima apsilankyti tik su grupe ir gavus išankstinį leidimą. Parkas yra atviras visuomenei visą dieną. Vėliava ant stogo reiškia, kad prezidentas rūmuose. Nuleista vėliava - prezidentas yra išvykęs.
Šarlotenburgo rūmai (Charlottenburg Palace)- kiek atokiau nuo miesto centro įsitaisę Šarlotenburgo rūmai, kurie buvo statyti kaip Kurfiursto Frydricho III žmonos Sofijos vasaros rezidencija, ir tik vėliau tapę karališkaisiais rūmais. Šarlotenburgo rūmai alsuoja prabanga ir elegancija. Rūmų įžymybės – tai Ąžuolinė galerija, Porcialiano kabinetas, karališkieji apartamentai, rokoko stiliaus Rūmų koplyčia. Puošniuose rūmuose taip pat įsikūrę Priešistorės ir senovės istorijos muziejus.
Berlyno botanikos sodas - Berlyno botanikos sodas, žinomas Vokietijoje nuo XVII a., yra vienas iš trijų svarbiausių botanikos sodų pasaulyje. 43 hektarų žemės ploto teritorijoje galima pamatyti apie 22 tūkst. augalų rūšių. Jame lankytojams duris atvėrė Botanikos muziejus, herbariumas, mokslinė biblioteka ir šiltnamiai, kuriuose auginami įvairūs augalai.
Berlyno zoologjos sodas - Berlyno centre įkurtas Berlyno zoologijos sodas yra pats lankomiausias visoje Europoje. Net 35 hektarus žemės ploto užimančiame zoologijos sode galima sutikti daugiau kaip 17 tūkstančių gyvūnų. Įvairių rūšių žinduoliai, paukščiai, ropliai ir žuvys nepaliks abejingų.
Friedrichstadt-Palast (Estrados teatras) - Berlyno estrados teatras laikomas moderniausiu ir vienu iš pirmaujančių Europos varjete teatrų, o jo vizitinė kortelė yra tradicinis kankanas. Visi šou yra skirti ir tarptautinei auditorijai - norint suprasti, kas vyksta, vokiečių kalbos nereikia. Teatras savo tolerantišką socialinę poziciją pabrėžia šūkiu „Gerbk vienas kitą“, kaip raginimą gerbti vienas kito skirtingas pažiūras, gyvenimo būdą ir asmens laisvę. Teatro 2500 m² ploto scena gali būti paversta ledo čiuožykla ir baseinu.

Transportas Berlyne
Berlyną aptarnauja 3 oro uostai – Tėgelio, Šionefeldo ir naujasis Branderburgo oro uostas, atidarytas 2020 m. Visuomeninis transportas Berlyne yra miesto pasididžiavimas, retai vėluojantis, gerai suplanuotas ir greitas būdas keliauti iš vieno taško į kitą. Berlyne yra keturi tipai visuomeninio transport: autobusai, požeminiai metro (U-Bahn), antžeminiai traukinai (S-Bahn) ir tramvajai (M-Tram). Berlynas yra suskirstytas į 3 transporto zonas – A, B ir C. Dažniausiai užtenka AB zonos bilietų. Vienintelis kartas kai jums reikės ABC bilieto – keliaujant iš/į Šėnefeldo oro uostą. Tegel oro uostas yra B zonoje, todėl keliaujant iš/į Tegel oro uostą – užteks AB bilieto. Vienkartinis transporto bilietas galioja dvi valandas ir galima važiuoti viena kryptimi su pauzėmis ir persėdimais. Jis galioja metro, traukiniuose, autobusuose, tramvajuose.  Dienos bilietas galioja visą dieną (iki kitos dienos trijų ryto) ir galima važinėti visomis kryptimis visomis transporto priemonėmis.
Visiems turistams atvykusiems į Berlyną, rekomenduojame įsigyti Berlyno miesto svečio kortelę, kurios yra 3 tipų ir pasirinkti atsižvegiant į savo poreikius, planuojamą buvimo dienų skaičių (2,3,4,5 dienų) ir planuojamas aplankyti vietas. Tai bus ne tik patogiau naudojantis visuomeniniu transportu, bet ir sutaupysite, nes su ja galima gauti nuolaidas lankytinuose objektuose, o kitose ir viskas įskaičiuota. Jas galima nusipirkti Berlyno oro uostuose, turizmo biuruose, ar iš anksto internetu.
Berlin CityTour Card -  tai pigiausia kortelė, kurioje įskaičiuota naudojimasis visuomeniniu transportu AB zonose, gausite išlankstomą žemėlapį ir ženklias nuolaidas į populiariausius muziejus, TV bokštą, apžvalgines ekskursijas laivu.
Berlin Welcome Card - tai pati populiariausia kortelė ir truputį brangesnė (keliais €), kurioje įskaičiuota naudojimasis visuomeniniu transportu AB zonose, gausite atspausdintą miesto gidą su lankytinais objektais ir turais, išlankstomą Berlyno ir Potsdamo žemėlapį, Berlyno transporto žemėlapį. Be to, su šia kortele gausite nuo 25 iki 50 proc. nuolaidas beveik 200 įvairių muziejų, galerijų, ekskursijų. Kartu su suaugusiuoju naudojantis ja, gali važiuoti iki 3 vaikų iki 14 metų amžiaus.
Berlin Pass - ši kortelė kainuoja ženkliai daugiau, bet joje viskas įskaičiuota - visi pagrindiniai Berlyno muziejai, spausdintas kelionių vadovas, kelionės apžvalginiais autobusais Hop-on-Hop-off, visas miesto transportas ABC zonose. Suaugusiam žmogui 3 dienų kortelė kainuoja ~99 eur. Verta jei esate pasiryžę aplankyti viską, ką jums siūlo Berlynas, nes su ja tada tikrai nemažai sutaupysite.

Nepraleisk geriausių pasiūlymų, naujienų ir patarimų! PRENUMERUOK NAUJIENLAIŠKĮ